Filia dla Dzieci i Młodzieży - strona pimbp

Przejdź do treści

Menu główne:

Filia dla Dzieci i Młodzieży

Filia Biblioteczna dla Dzieci i Młodzieży jest oddziałem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Prejsa w Chełmży. Jest to instytucja kultury i realizuje określone statutem zadania, polegające na zaspokajaniu i rozwijaniu potrzeb edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych dzieci i młodzieży do lat 14.
Biblioteka posiada bogaty księgozbiór, ok. 15
000 woluminów, który obejmuje: baśnie, opowiadania, książki dla najmłodszych, przygodowe, obyczajowe, historyczne, fantastyczne, przyrodnicze, popularno - naukowe oraz lektury. Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany nowościami wydawniczymi, zgodnie z preferencjami czytelników oraz tym, co jest polecane przez krytykę literacką.
W filii znajdują się dwa komputery z dostępem do Internetu (korzystanie z komputerów jest bezpłatne) oraz drukarka.


Wydarzenia, imprezy i spotkania
Biblioteka dysponuje bogatą ofertą kulturalno – oświatową, organizuje:

• Konkursy czytelnicze, literackie, recytatorskie, plastyczne, ortograficzne.
• Spotkania Dyskusyjnego Klubu - „Nie smoka epoka”
• Zajęcia biblioteczne dla najmłodszych „Bajkowe Poranki”
• Spotkania okazjonalne takie, jak: Dzień babci i dziadka, Dzień matki, Dzień dziecka, Dzień pluszowego misia, Andrzejki, Mikołajki, Spotkania wigilijne, bale
  karnawałowe,
• Małe formy teatralne,
• Spotkania autorskie
,  
• Zajęcia podczas ferii zimowych i wakacji letnich
• Zajęcia świetlicowe: plastyczne, głośne czytanie, zabawy grupowe, zajęcia integracyjne,  zagadki, krzyżówki, spotkania z ciekawymi postaciami z naszego miasta i
  regionu
• Tak zwane „Nocki w bibliotece”, czyli nocne spotkania zabawowo-edukacyjne o różnorodnej tematyce np.: „Noc duchów”, „Noc śmiechu”, „Noc bajek i baśni”,
  „Szalona noc z Harrym Potterem”, „Noc młodych detektywów” itp.  

Wydarzenia ważne w kalendarzu Filii Bibliotecznej dla Dzieci i Młodzieży:

TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Każdego roku, na początku maja szczególnie uroczyście obchodzony jest Tydzień Bibliotek, zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W okresie tym mają miejsce spotkania z cieszącymi się zainteresowaniem czytelników pisarzami. W bibliotece gościli już min.: Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Marta Fox, Mirosława Sędzikowska, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Grzegorz Kasdepke, Natalia Usenko, Barbara Gawryluk, Wiesław Drabik, Agnieszka Frączek, Łukasz Dębski.
W tym czasie organizowane są też plebiscyty na ulubioną książkę, konkursy plastyczne tematycznie związane z czytelnictwem, konkursy polegające na interpretacji wierszy, uroczystość pasowania na czytelnika, festyny i bajkowe korowody (są to pochody dzieci przebranych za postaci z książek) oraz lekcje biblioteczne.
INICJATYWY EKOLOGICZNE
Czytelnicy biblioteki dziecięcej czynnie uczestniczą w akcji „Sprzątania Świata” i obchodach „Dnia Ziemi”. W październiku obchodzimy Tydzień dobroci dla zwierząt
.
DNI CHEŁMŻY
Biblioteka włącza się w obchody święta naszego miasta - „Dni Chełmży”. Czytelnicy biorą udział w organizowanych z tej okazji konkursach plastycznych np.: „Moje miasto jest najpiękniejsze”, „Urodziny naszego miasta”, „Chełmża jako czarodziejska kraina”, „Moje miasto w przyszłości”
, „Chełmża moich praojców” itp.

WSPÓŁPRACA Z INNYMI INSTYTUCJAMI

Filia biblioteczna współpracuje z miejscowymi przedszkolami, szkołami podstawowymi, gimnazjum, Zespołem Szkół Specjalnych oraz Stowarzyszeniem Pomocna „Dłoń”. Działania te polegają na przygotowywaniu tematycznych lekcji bibliotecznych, wystąpień okazjonalnych i przedstawień teatralnych, przygotowanie uczniów do różnego rodzaju konkursów, prowadzeniu akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” itp. Ponadto w ramach tej współpracy działają w przedszkolach punkty biblioteczne, prowadzone społecznie przez panie przedszkolanki.
Biblioteka bierze również udział w konkursach organizowanych przez takie placówki, jak: Teatr Baj Pomorski, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Prejsa oraz szkoły (Szkołę Podstawową w Sławkowie, Katolicką Szkołę Podstawową Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu).

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego