Uniwersytet Trzeciego Wieku - strona pimbp

Przejdź do treści

Menu główne:

Uniwersytet Trzeciego Wieku

W Muzeum Fotografii w Bydgoszczy  

W odrestaurowanych pałacowych komnatach

Na obiad udaliśmy się do stylowej restauracji w klasycystycznym Pałacu Nowym.
Po wojnie mieściła się w nim szkoła z internatem dla dzieci  głuchoniemych.

W pałacowych piwnicach

   Po obiedzie musieliśmy wracać do Chełmży. Zabrakło czasu na dłuższy spacer po 40-hektarowym parku krajobrazowym w stylu angielskim i podziwianie, jednego z nielicznych w Polsce, ogrodu włoskiego w stylu renesansowym.
     Zdążyliśmy tylko zaprosić bydgoskich seniorów na Dni Chełmży.  Przyjadą  19 lipca zwiedzić nasze miasto i wziąć udział w przemarszu kapeluszowym.

      17 - 19.05.2013 r. -  wycieczka na trasie: Kazimierz - Lublin - Nałęczów - Zamość - Sandomierz.
W dniach 17
- 19.05.2013 r. trzynastoosobowa grupa naszych słuchaczy uczestniczyła w trzydniowej  wycieczce na trasie:

Kazimierz - Lublin - Nałęczów - Zamość - Sandomierz

   Uczestnikami wycieczki byli słuchacze kilku filii UTW, m.in. z Koronowa, Bydgoszczy, Chełmży, Łysomic. Dopisała nam piękna, prawie upalna pogoda i wyjątkowo dobre humory.
Zachwycały nas wszystkie zwiedzane obiekty, a głównie Rynek w Kazimierzu, Ratusz i piękne kamienice ormiańskie w Zamościu,  lubelskie Stare Miasto, które zwiedzaliśmy z przewodnikiem, park zdrojowy w Nałęczowie i Rynek w Sandomierzu. Ubolewaliśmy, że zwiedzanie było zbyt pobieżne ze względu na ograniczony czas. Zwiedzane obiekty oglądaliśmy tylko z zewnątrz.

                            Koniecznie trzeba do tych miejsc powrócić na dłużej!

22.05.2013 r.  - wykład dr Urszuli Ciesielskiej na temat  
„Prawidłowe przygotowanie do badań diagnostycznych, znaczenie niektórych z nich”

Maj/czerwiec - kurs komputerowy


Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży otrzymała od posła do Parlamentu Europejskiego - pana Janusza Zemke pięć komputerów, dzięki którym mamy w bibliotece pięć stanowisk komputerowych. Europoseł ufundował ten sprzęt, myśląc głównie o seniorach - organizowaniu dla nich szkoleń w zakresie podstawowych zasad obsługi komputera. Do szkoleń seniorów włączono też młodzież, która w nagrodę za tę działalność społeczną pojedzie do Brukseli.
W szkoleniach komputerowych uczestniczyła liczna grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy na zakończenie  kursu otrzymali dyplomy i dzielili się wrażeniami w kameralnej atmosferze przy kawie. Wielu  chce zgłębianie wiedzy tej kontynuować i na pewno będzie zabiegać o utworzenie warsztatów komputerowych w ramach UTW. Jak zapewniła p. dyrektor Urszula Meszyńska, wszyscy seniorzy już po ukończeniu zajęć mogą korzystać z komputerów i liczyć na pomoc pracowników biblioteki w miarę ich możliwości.

Czerwiec
5.06.2013 r.
- wykład prof. dr Marka Chamota nt. „Charakter narodowy Polaków”

19.06.2013 r. - wykład doc. dr inż. Cezarego Kościelaka nt. „Zanieczyszczenia powietrza a zdrowie człowieka”. Wykładem tym zakończyliśmy pierwszy rok akademicki  UTW w Chełmży.

Na zakończenie zajęć dziekan U3W  doc. dr C. Kościelak - już w todze -     
wręczał słuchaczom dyplomy ukończenia roku akademickiego 2012/2013.

20.06.2013 r. -  zakończenie I roku działalności U3W w naszym mieście
- plenerowa impreza  integracyjna

W ogrodzie przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej świętowaliśmy zakończenie pierwszego roku działalności U3W w naszym mieście i witaliśmy lato.

Naszym gościem był  burmistrz Jerzy Czerwiński, który wyraził zadowolenie, a nawet dumę z prężnej działalności chełmżyńskiej filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie przygotowała Rada Samorządu U3W przy współpracy dyrektor PiMBP im. J. Prejsa - Urszuli Meszyńskiej. Imprezę uatrakcyjnił występ amatorskiej grupy teatralnej, którą do powtórzenia występu zorganizowała p. Zofia Rydz. Przedstawienie zostało przygotowane w ramach programu unijnego „Dłużej żyjemy, bo więzi budujemy”. Zaprezentowane scenki o tematyce zdrowotnej zrealizowane na podst. scenariusza napisanego przez p. M. Wiśniewską odegrała międzypokoleniowa  grupa teatralna w składzie: Gabriela Adamczyk, Medard Fiugajski, Maria Michalska, Ewa Pieńczewska, Zofia Rydz, Maria Sikorska, Krystyna Wiśniewska, Maria Wiśniewska, Janina Wroniecka oraz Agata Pieńczewska i Jakub Kick. Wcześniej te dowcipne scenki na temat zdrowego trybu życia aktorzy zaprezentowali 1.06.br. w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury.
Oprawę muzyczną bezinteresownie zapewnił  p. Marian Walecki. Koncert piosenek biesiadnych w jego wykonaniu sprawił,  że plenerowe spotkanie seniorów było ciekawe i radosne.

Marian Walecki wprowadził nas w nastrój  niezapomnianych przebojów z tamtych  lat,
w czym wspierał go Medard Fiugajski.

Na duże uznanie i brawa zasłużyły też przebojowe panie …

Zabawa rozwija się… W roli wodzireja niezastąpiony  p. Krzysiu Szyjkowski.

A pociąg  jedzie z daleka i na nikogo nie czeka…

Po kiełbasce …  i …

…. jedziemy dalej!       

A włodarz miasta patrzy i nie wierzy,
że do UTW tylu dziarskich seniorów należy.

Pamiętajcie o ogrodach ….               

Bogatsi o nowe doświadczenia jesteśmy przekonani, że aktywność nasza w przyszłym roku (częstotliwość i atrakcyjność imprez) będzie znacznie większa..     

                    Rada Samorządu

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego