Wydarzenia - strona pimbp

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia

Czytelnicza Gra Miejska

"Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów  
sztuka czytania zanikła,
zwłaszcza wśród dzieci,  
to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!"
Ten cytat z amerykańskiego tygodnika "Time" pojawiał się na tylnych okładkach polskiego wydania serii książek o Harrym Potterze nieustannie przypominając wszystkim malkontentom, że magia czytania wciąż istnieje. Międzynarodowy sukces książek J.K. Rowling udowodnił, że zarówno wśród dzieci jak i dorosłych wciąż istnieje zapotrzebowanie czytelnicze - potrzeba doświadczania nowych światów wyobrażonych. Potrzeba ta bowiem rodzi się z pragnienia, którego nie wygasza, a które często wręcz podsyca, nowoczesna technologia – pragnienia doświadczenia, przeżycia pewnych emocji związanych z pobudzeniem intelektualnym, zachwytem estetycznym, lub możliwością identyfikacji. Wszystko to może zaoferować literatura. W literackim świecie przedstawionym dziecko może przeżywać przygody, które niedostępne są dla niego w świecie rzeczywistym, doświadczać wzruszeń, obcować z pięknem języka, czy zachwycić się niesamowitością wydarzeń przedstawionych w fabule. Właśnie dlatego czytanie jest czymś magicznym. A któż z nas nie chciałby doświadczyć nieco magii? Najmłodsi czytelnicy doskonale wiedzą, co oznacza świat literatury - rozumieją, że każda kartka to nowa przygoda, dlatego też są najliczniejszą grupą czytelniczą pojawiającą się w bibliotekach. Chętnie uczestniczą także w zajęciach, które oferują instytucje kulturalne. Jest to potencjał, który łatwo może zostać zmarnowany, ale o ile dorośli - to jest rodzice, nauczyciele, pedagodzy i pracownicy instytucji kulturalnych dostrzegą go i postanowią pielęgnować - mogą uzyskać niesamowite rezultaty – zasiane ziarno może wydać plon w postaci świadomych nie tylko konsumentów, ale i współuczestników kultury wrażliwych na wartość artystyczną, estetyczną, intelektualną, ale także społeczną dzieła. Szczególnie istotne jest to w niewielkich ośrodkach miejskich takich jak Chełmża, w których działanie lokalnych instytucji ma szansę zadziałać tylko i wyłącznie we wsparciu organizacji użytku publicznego oraz oddolnych działań mieszkańców. Takie działania i instytucjonalno-społeczne kooperatywy są wspaniałym przykładem tego, jak na szczeblu lokalnym można zmieniać przestrzeń, w której się żyje.
W oparciu o takie idee powstał projekt Czytelniczej Gry Miejskiej stworzonej we współpracy Filii Dziecięcej i Młodzieżowej- Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Prejsa z Hufcem Związku Harcerstwa Polskiego im. Antoniego Depczyńskiego w Chełmży. Członkowie zespołu projektowego postanowili walczyć ze stereotypami na temat najmłodszego pokolenia. Często mówi się, że dzieci w dzisiejszych czasach w ogóle nie czytają, Internet zalewają memy z podpisami "Wiesz co to zabawa na podwórku? To znaczy, że miałeś wspaniałe dzieciństwo!", współczesnych nastolatków określa się jako leniwych i niechętnych do wszelkich aktywności wiążących się z koniecznością odejścia od komputera, ale czy jest to prawdziwy obraz pokolenia? A może, żeby zachęcić dzieci do działania wystarczy pokazać im ciekawe działanie? Czas uruchomić wyobraźnię! Niech podwórkiem stanie się całe miasto, niech toczą się w nim przygody tak niesamowite jak te, które pojawiają się w ulubionych książkach, po drodze niech czekają tajemnice do odkrycia, zagadki do rozwiązania, szyfry do złamania, ukryte sekretne podpowiedzi do odnalezienia, niech towarzyszą nam osoby o takiej samej wyobraźni, które też chcą poczuć ten dreszcz emocji... Jednym słowem - zagrajmy w grę miejską! Brzmi ciekawie? Dla dzieci i nastolatków także i to nie tylko w teorii...
12 maja tego roku odbyła się w Chełmży I Czytelnicza Gra Miejska, w której uczestniczyli mieszkańcy miasta. Uczestnicy grali na dwóch trasach – Pierwszej - dla uczniów I – III klasy szkoły podstawowej - o fabule powiązanej z serią książek "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka oraz drugiej - dla uczniów od 4 klasy szkoły podstawowej do 15 roku życia - opartej o fabułę siedmiu powieści fantasy J.K. Rowling o przygodach Harry'ego Pottera. Sama gra zaczęła się w sobotę o 9 rano, jednak przygotowanie do gry trwało dłużej - na kilka tygodni przed grą niemal zniknęły z półek książki powiązane z trasami gry! To najlepszy dowód na to, że dla młodego pokolenia niesamowite fabuły rozgrywają się nie tylko na ekranie. Nasza fabuła rozgrywała się na terenie miasta Chełmży, które na parę godzin stało się dla jednej trasy Hogwartem wraz z terenami mu przylegającymi - Zakazanym Lasem na "Stolbudzie", boiskiem quidditcha na „Kozich łączkach” oraz Hogsmeade w okolicy "Tumskiej Przystani", dla drugiej przyjaznym Valleby kryjącym wiele nierozwiązanych zagadek i nieodkrytych sekretów jego mieszkańców.
Trasy gry opierały się o metodę harcerską, zawierały więc dużo elementów uczenia poprzez działanie -  uczestnicy, aby wypełnić swoje misje wykonywali zadania, które pozwalały im odkryć nowe informacje. Jednak nie tylko rezultat ich działań był istotny - ale również to w jaki sposób grupy do niego dotarły. Poprzez angażujące zagadki dzieci poznały podstawy kryptologii, działania algorytmu oraz dowiedziały się jak wyznaczać azymut.  A tego wszystkiego nauczyły się po prostu się bawiąc! Wszystkie te czynności wykonywane były w małych grupach dzięki czemu każdy z uczestników mógł się zaangażować w rozwiązywanie zadań, a równocześnie musiał współpracować z resztą. Każda z grup miała jasno postawiony cel, sposób jednak do jego osiągnięcia zależał od decyzji podjętych przez grupę. Dzięki działaniu w drużynach zadaniowych dzieci mogły ćwiczyć jedną z ważniejszych społecznie umiejętności - umiejętność pracy w grupie. Dla każdej z drużyn gra była nie tylko wyzwaniem intelektualnym, ale także wyczynem sportowym – młodsze grupy na swojej trasie pokonały łącznie odległość około 7 kilometrów, a starsze nawet dwukrotnie większą. Była to gra - mądra, angażująca rozrywką w oparciu o współzawodnictwo, ale także niecodzienne przeżycie i okazja do zawarcia nowych przyjaźni.  
Dzieci chętnie wzięły udział w grze, zaangażowały się w pełni, aby przeżyć nową przygodę, a więc jest w nich pasja i chęć do działania, wystarczy umożliwić im realizację tej pasji - pozwolić zaspokoić ciekawość świata. Zachęcamy więc ciebie, rodzicu, abyś poznawał ze swoim dzieckiem nowe literackie światy, a także odkrywał na nowo w twórczy sposób ten rzeczywisty. W twoich działaniach wspierać cię mogą lokalne instytucje kultury, biblioteka dziecięca, harcerstwo... - możliwości jest wiele, wystarczy się na nie otworzyć i poczuć na nowo magię książki i przygody.
pwd. Paulina Kicińska - zastępca komendanta Hufca ZHP Chełmża do spraw programowych i współorganizatorka I Czytelniczej Gry Miejskiej w Chełmży
„Czytam sobie w bibliotece i jest super”

W kwietniu i maju tego roku w Filii dla Dzieci i Młodzieży w Chełmży  prowadzona była akcja „Czytam sobie w bibliotece”. Cykl spotkań z książką został zakończony konkursem międzyszkolnym pt.:”Czytam sobie w bibliotece i jest super”.

Do aktywnego udziału zostały zaproszone klasy drugie szkoły podstawowej, a zgłosiły się  następujące grupy:

klasa II a SP nr 5 wych. Jadwiga Zadrużyńska
• klasa II b SP nr 5 wych. Danuta Przybyłowska
• klasa II b SP nr 3 wych.  Elżbieta Ostrowska
• klasa II b SP nr 2 wych. Anna Piphanz
• klasa II c SP nr 2 wych. Karolina Brodzka
• klasa II d SP nr 2 wych. Katarzyna Sielska

Dlaczego Filia dla Dzieci i Młodzieży przeprowadziła taką akcję i konkurs?
Wierzymy, że jest to jeden ze sposobów na dobry początek dziecięcej przygody z czytaniem, a co za tym idzie wzbogacenie słownictwa dzieci, zachęcenie do kreatywnego myślenia, twórczości (także plastycznej) oraz wzbogacenie wiedzy ogólnej.
W tym roku przedmiotem bibliotecznych zajęć były książki z serii „Czytam sobie” autorstwa Zofii Staneckiej - „Historia pewnego statku” oraz „Robot Robert”.
Spotkania w bibliotece miały charakter poznawczo- twórczy. Uczestnicy zajęć w poszczególnych klasach podzieleni byli na trzy grupy oznaczone kolorami:  zielonym, czerwonym oraz żółtym i w tychże grupach uczniowie walczyli o punkty, które zdobywali za poszczególne konkurencje. Jak istotne jest uważne słuchanie tekstu,  a następnie czytanie ze zrozumieniem przekonali się członkowie drużyn, gdy musieli sprostać zadaniom wymagającym odtworzenia sensu i treści tekstu. Inne zadania natomiast uruchamiały w dzieciach kreatywność i wyobraźnię artystyczną. Istotnym aspektem wszelkich spotkań czytelniczych, a w szczególności tych skierowanych do młodych czytelników, jest element zabawy - dlatego właśnie bibliotekarki układające scenariusz spotkań miały na uwadze rozrywkowe funkcje literatury.
Po cyklu spotkań „Czytam sobie w bibliotece” podsumowano punkty zdobyte we wszystkich konkurencjach, a trzy drużyny, które zdobyły ich najwięcej zostały zaproszone na międzyszkolny konkurs „Czytam sobie w bibliotece i jest super”. W spotkaniu tym uczestniczyli  również pozostali członkowie klas a także wszystkie klasy , które przystąpiły do akcji „Czytam sobie w bibliotece”.
Konkurs międzyszkolny: „Czytam sobie w bibliotece i jest super” odbył się 12.06.2017 r. i przystąpiły do niego następujące drużyny: zielona z klasy II a SP nr 5 w składzie: Juliusz Bagiński, Wiktor Małkowski, Cezary Preuss, Mikołaj Bytniewski, Oskar Daniszewski, Filip Bukowski, Kacper Lisewski; czerwona z klasy II b SP nr 3: Aleksander Suppan, Inga Czerniec, Daniel Kwiatkowski, Nikola Magdzińska, Agata Gruźlewska, Wiktor Kaczmarek oraz Inez Chotkowska; żółta z klasy II c SP nr 2:  Julia Wieczorkowska, Maja Wyczółkowska, Dawid Salomon, Nikodem Kossakowski, Wiktoria Kawecka, Kacper Przybyszewski, Katarzyna Węgrzyn.
Drużyny konkursowe, podobnie jak na wcześniejszych zajęciach zmagały się z zadaniami, które miały funkcję nie tylko poznawczą,  ale i zabawową. Pierwszą konkurencją była „Pajęczyna”, w której ułożone były piłeczki w kolorach konkurujących drużyn. Zadaniem uczestników tej zabawy było wykazanie się refleksem, szybkością działania i sprawnością manualną poprzez zebranie jak największej ilości piłek swojego koloru. Drużyny prezentowały też czytanie fragmentów książek z podziałem na role, przedstawiały scenki, które były reklamą książki „Historia pewnego statku” i miały zachęcić rówieśników do przeczytania tej interesującej opowieści o legendarnym Titanicu. „Wieża z książek”, którą układały konkurujące drużyny, „Narciarstwo domowe” (narty wykonane z grubej tektury), czy taniec w parach z książkami na głowie (przy piosence „Mole książkowe”) były, co prawda elementem rywalizacji, ale też zabawą, która sprawiła uczestnikom ogromną frajdę! Uczestnicy konkursu musieli wykazać się również swoją wyobraźnią plastyczną, gdyż wykonywali plakaty reklamujące „Historię pewnego statku” Prace konkursowe można było wykonać dowolną techniką z użyciem różnorodnych materiałów plastycznych. Uczniowie z poszczególnych drużyn wcielili się również w role  małych detektywów, ponieważ każda z drużyn otrzymała rymowankę, z pomocą której można było odnaleźć kopertę w kolorze swojej drużyny. W kopercie znajdowała się zaszyfrowana alfabetem Morse`a wiadomość, którą drużyna musiała odczytać. W czasie, gdy uczestnicy konkursu zmagali się z zadaniami, ochotnicy z sali konstruowali roboty z udostępnionych im materiałów plastycznych oraz surowców wtórnych. Widownia solidnie dopingowała wybrane drużyny z klasy czy szkoły, a także uczyła się piosenki „Pociąg do książki”, poznawała kolejne zabawy literackie przygotowane i prowadzone przez bibliotekarkę.
Po uporaniu się ze wszystkimi zadaniami konkursowymi komisja w składzie: Dorota Górtowska - Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1, Mirosława Lechniak - Instruktor d.s. Bibliotek Publicznych oraz Barbara Kicińska - kierownik Filii dla Dzieci i Młodzieży podsumowała wszystkie konkurencje i wyłoniła zwycięzców. I miejsce zajęła drużyna zielona reprezentująca kl. II a SP nr 5. Na  II miejscu uplasowała się grupa czerwona z kl. II b SP 3. III miejsce zdobyła drużyna żółta z kl. II c SP nr 2.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe z serii „Czytam sobie” oraz materiały reklamowe z Wydawnictwa Egmont. Wszystkie klasy , które przystąpiły do akcji ”Czytam sobie w bibliotece” otrzymały dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez  Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Prejsa w Chełmży.
Imprezie towarzyszyły: wystawa prac drużyn - prace zostały wykonane na spotkaniach w bibliotece, pokaz multimedialny, wystawa książek z serii Czytam sobie… oraz piosenki: Cała Polska czyta… Pociąg do książek, Mole książkowe,  Książka- w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego.  Uczestnicy akcji czytelniczej jako mole książkowe mieli niebywałą okazję do tego, aby zajadać się słodkimi książkami. Dyrektor PiMBP  i Bibliotekarze Filii dla Dzieci i Młodzieży serdecznie dziękują wychowawcom klas biorących udział w tej imprezie czytelniczej oraz uczniom za ogromne zaangażowanie i duży wkład pracy. Wszystkim molom książkowym życzymy pysznej uczty z lekturą przez całe wakacje.
Barbara Kicińska
Spotkanie ze sztuką

W dniu 10 kwietnia 2017 r. w Chełmżyńskiej Bibliotece odbyły się warsztaty na których 16 osób poznało innowacyjną technikę zdobniczą o nazwie Pergamano. Warsztaty prowadziła fascynująca się rękodziełem, niesamowita osobowość, zarażająca optymizmem Pani Gizela Czyż, Certyfikowany Nauczyciel Pergamono. Jest jedną z 20 w Polsce. Podczas spotkania uczestniczki były oczarowane „techniką pergaminową”, którą można wykonać piękne i unikatowe kartki okolicznościowe oraz m.in. obrazki, ramki, pudełka na prezenty, drobne przedmioty ozdobne. Panie wyraziły chęć udziału w kolejnych warsztatach.
Zapraszamy do zwierzyńca

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży wspólnie z gminnymi bibliotekami publicznymi od wielu lat organizuje cykliczny konkurs na interpretację wierszy, kierowany do najmłodszych mieszkańców powiatu toruńskiego. W tym roku  gospodarzem powiatowego finału tej imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu Dolnym, która 7 czerwca br.  gościła uczestników  w punkcie bibliotecznym w świetlicy wiejskiej w Krobi. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były zwierzęta. Młodzi aktorzy zaprezentowali wiersze m.in.   o tym, jak rozmawiać trzeba z psem, o żyrafie u fotografa, o owieczce, która nie chciała być biała, o rozrzutnym wróbelku, o mądrej sowie z Chotomowa i wiele innych.  Wszystkie, niezwykle barwne i kreatywne wystąpienia wprowadziły widownię w niepowtarzalny świat dziecięcych wierszy.
Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Uczniowie, występujący na scenie wykazali niezwykłą kreatywność, wrażliwość i naturalny dziecięcy humor . Ich interpretacje podobały się zarówno publiczności jak i Jury, które przyznało, aż 9 nagród. Dwa równorzędne  I miejsca zajęły Lena Łańska ze SP nr 5 w Chełmży i Zofia Prus z ZS  w Osieku nad Wisłą. Trzy równorzędne II miejsca zdobyły: Dominika Dąbal ze SP w Zelgnie, Wiktoria Pawłowska ze SP w Cierpicach i Liliana  Piskorowska ze SP w Złejwsi Wielkiej. III miejsca równorzędnie zdobyło 4 dzieci: Liliana Grabowska z ZS w Łysomicach, Kinga Matella  z ZS w Lubiczu Górnym oraz Jan Mytlewski i Alicja Woźny – oboje z ZS  w Osieku nad Wisłą. Laureaci i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo powiatowe w Toruniu.
„Zapraszamy do zwierzyńca” to impreza, która stworzyła okazje najmłodszym mieszkańcom powiatu do zaprezentowania na scenie własnych zdolności aktorskich.  Zwierzęta okazały się bardzo wdzięcznym tematem  do interpretacji wierszy. Literackie perypetie zwierzęcych bohaterów są bliskie najmłodszym, dotykają ważnych problemów, niekiedy pouczają, ale przede wszystkim śmieszą i bawią. Sceniczne prezentacje przyniosły wiele radości, zarówno małym artystom, jak i publiczności.
Powiatowe konkursy plastyczne

Jest wiele powodów, dla których warto czytać książki. Biblioteki to skarbnice książek. To także miejsca, gdzie można bezpłatnie skorzystać z Internetu, uzyskać pomoc w wyszukiwaniu informacji, wydrukować lub zeskanować dokument. Biblioteki podejmują dziś wiele akcji, wykraczających poza podstawową działalność. Oferują ciekawe imprezy kulturalne, prowadzą szkolenia i warsztaty, organizują różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Aby promować różne formy działalności bibliotek Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży wspólnie z gminnymi bibliotekami ogłosiła dwa konkursy plastyczne. Pierwszy adresowany był do uczniów szkół podstawowych i polegał na wykonaniu ilustracji pierwszego skojarzenia związanego z tytułowym wyrażeniem „Moja biblioteka”. Drugi, skierowany był do gimnazjalistów i uczniów szkół średnich, i polegał na stworzeniu plakatu, promującego książkę i/lub bibliotekę.
Jury miało niełatwe zadanie, nie mniej jednak, po obejrzeniu prac wyłoniło laureatów. W konkursie „Moja biblioteka” w kategorii klas I-III równorzędne I miejsce zdobyły Julia Kościecha z Zespołu Szkół w Lubiczu i Lidia Zatorska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chełmży. Równorzędne II miejsce otrzymały: Lena Łańska ze Szkoły Podstawowej  nr 5 w Chełmży i Julia Milarska z Zespołu Szkół w Lubiczu. III miejsca zajęły ex aequo trzy osoby: Zuzanna Lubas z  Zespołu Szkół w Rzęczkowie, Zofia Stanisławska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Chełmży i Mikołaj Żbikowski z  Zespołu Szkół w Rzęczkowie. Ponadto  Jury wyróżniło: Nikolę Jeżewską ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmży, Paulinę Kokoszkę, uczennicę Szkoły Podstawowej w Zelgnie, Oliwię Maliszewską ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chełmży, Julię Matuszewską ze Szkoły Podstawowej  w Cierpicach, Marię Pilecką  ze Szkoły Podstawowej  nr 5 w Chełmży, Michała Nalazka z Zespołu  Szkół w Rzęczkowie, Patrycję Miszewską ze Szkoły Podstawowej  w Lubiczu Dolnym, Maję Sadowską ze Szkoły Podstawowej  nr 5 w Chełmży i Lenę Sarnowską z Zespołu Szkół w Lubiczu. W  kategorii klas IV-VI równorzędne I miejsce otrzymały Julia Hopke  z Zespołu Szkół w Lubiczu i Amelia Urbańska ze Szkoły Podstawowej w Mazowszu. II miejsce zdobyły Zofia Michalska z Zespołu Szkół w Rzęczkowie i Laura Sadowska, uczennica Szkoły Podstawowej w Małej Nieszawce. III miejsce zajęły Julia Czajkowska ze Szkoły Podstawowej w Łążynie i Katarzyna Stopińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmży. Jury wyróżniło także: Mikołaja Bułakowskiego ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie, Monikę Czyszek ze Szkoły Podstawowej w Grzywnie, Aleksandra Dobrzeńskiego ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym, Aleksandrę Matuszewską ze Szkoły Podstawowej w Cierpicach, Julię Pokojską z Zespołu Szkół w Lubiczu i Maję Przybysz uczennicę Szkoły Podstawowej w Grzywnie.
W konkursie na plakat, promujący książkę i/lub bibliotekę równorzędne I miejsce zdobyli Oliwia Antecka z Gimnazjum w Dobrzejewicach i Mikołaj Dorosiński z Gimnazjum nr 2 w Turznie. Równorzędne II miejsce otrzymali Jagoda Jabłońska z Gimnazjum nr 1 w Chełmży i Radosław Osiński z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu. III miejsce zajęli ex aequo Zuzanna Ciszewska z Gimnazjum w Rzęczkowie i Artur Zielaskowski z Gimnazjum nr 1 w Chełmży. Jury wyróżniło także: Gabrielę Gurbadę , Michalinę Michalską i Julię Muchę - uczennice Gimnazjum w Rzęczkowie, Weronikę Michalską z Gimnazjum nr 9 w Toruniu, Wioletę Lesińską z Gimnazjum nr 2 w Turznie, Julię Fabińską i Kingę Grabowską - z Gimnazjum nr 1 w Chełmży i Justynę Kalitowską z Liceum Ogólnokształcącego w Chełmży.
Podsumowanie konkursów odbyło się 13 maja br. na Rynku w Chełmży  podczas Festiwalu Książki i Bibliotek Publicznych Powiatu Toruńskiego. Nagrody wręczył laureatom Starosta Toruński Mirosław Graczyk. Uczestnicy imprezy mieli okazję obejrzeć wystawę pokonkursową. Kolorowe prace pokazywały, że w bibliotece można  nie tylko czytać, ale też miło spędzić  czas, spotkać znajomych, realizować swoje zainteresowania. Bo jak mówi hasło jednego z konkursowych plakatów „Lek na głowę jest w aptece, a na nudę w bibliotece!”.
„Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson”

W dniu 21 marca 2017 roku, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Prejsa w Chełmży  odbyło się spotkanie z Panią Ewą Winnicką w ramach programu: Dyskusyjne Kluby Książki. (Przy współpracy Książnicy Kopernikańskiej. Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki). Autorka promowała swoją najnowszą książkę  „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson”. Spotkanie prowadziła Paulina Błaszkiewicz z redakcji „Nowości”. Biografia Barbary Piaseckej-Johnson trafi do księgarń w środę 29 marca. Jest to kolejna książka Ewy Winnickiej poświęcona polskiej emigracji. Jest ona autorką dwóch reportaży „Londyńczycy” i „Angole”. Ma na swoim koncie również bestsellerowy wywiad z Jerzym i Maciejem Stuhrami pod tytułem „Obywatel Stuhr”. Była nominowana do Nagrody Nike i do Nagrody im. Kapuścińskiego. Niedawno zdobyła Nagrodę Literacką „Gryfia”. Dwa razy odebrała nagrodę Grand Press. Jest dziennikarką „Polityki”.
Ewa Winnicka biografię Barbary Piaseckiej-Johnson, żeby oświetlić ze wszystkich stron postać kobiety, która odniosła w życiu sukces, a jednak wzbudziła wielkie kontrowersje i emocje – od uwielbienia do nienawiści. Była wielka kolekcjonerka i filantropka, jednak wielu ludzi zarzucało jej, że wyszła za mąż dla pieniędzy.
Gościom spotkania autorskiego Ewa Winnicka mówiła, że w swojej książce nie ocenia swojej bohaterki, stara się tylko podać jak najwięcej faktów z jej życia. W jej książce nie znajdziemy jednak plotek. Ewa Winnicka opowiedziała jak udało się  bohaterce jej książki dostać do pałacu w New Jersey, gdzie mieszkali kiedyś Johnsonowie. Biografia odpowiada na pytania kim naprawdę była Barbara Piasecka Johnson? Dlaczego do dziś budzi skrajne emocje? I wreszcie: jaki los czeka człowieka, który z dnia na dzień dostaje wszystko, co można kupić za pieniądze?
Na spotkaniu autorskim podjęto także temat  polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii – zwłaszcza tej najnowszej opisanej w książce  „Angole”. Ewa Winnicka spędziła w Wielkiej Brytanii dwa lata rozmawiając z wieloma polskimi emigrantami. Emigranci chętnie opowiadali o tym co przeszli i o tym co ich trapi. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki mieli okazję podyskutować z autorką książki „Angole”  o sytuacji Polaków w Anglii.
Na zakończenie spotkania Ewa Winnicka opowiedziała o swych najbliższych pisarskich planach. Zamierza napisać tragiczną  historię zmarłego anonimowego dwulatka odnalezionego w 2010 roku w stawie w Cieszynie.
Festiwal książki i bibliotek

Festiwal książki przyciągnął nie tylko znanych w regionie pisarzy, ale również miłośników czytania
Biblioteki powiatu toruńskiego świętowały na chełmżyńskim Rynku.
Festiwal Książki i Bibliotek Powiatu Toruńskiego zaplanowano z dużym rozmachem. Uroczystości zorganizowano z okazji Dnia Bibliotekarza oraz Tygodnia Bibliotek. Gości przywitał oraz imprezę prowadził Michał Malinowski dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Po jego krótkim wstępie wystąpiła grupa chełmżyńskich mażoretek. Po nich życzenia dla bibliotekarzy oraz nagrody wręczyli starosta toruński Mirosław Graczyk oraz burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński. Nagrodzono osoby, które aktywnie wspierają działania bibliotek. Z Chełmży za działalność na rzecz naszej biblioteki statuetką „Honorowego Przyjaciela Biblioteki” wyróżniono Zofię Dembek, Iwonę Sumińską oraz Zbigniewa Krojniewskiego.
   Jak na prawdziwy festiwal książki przystało nie zabrakło regionalnych publikacji oraz pisarzy. Każda z gmin powiatu toruńskiego miała swoje stoisko i promowała lokalne wydawnictwa oraz produkty. Nie zabrakło wydawnictw związanych z Obrowem, Nawrą, Łysomicami Wielką Nieszawką, Łubianką, Czernikowem, Chełmżą i wieloma innymi miejscowościami poszczególnych gmin. Miejsce na rynku znalazło się również dla toruńskich antykwariatów i Koła Gospodyń Wiejskich ze Strużala a w centralnym miejscu stał regał z książkami do „uwolnienia”, czyli do darmowego zabrania książki do domu w celu jej przeczytania.
   Oprócz książek można było spotkać pisarzy i regionalistów. Swoje książki prezentowali m.in.: Karina Obara, Robert Małecki, Sandra Feeser, Zbigniew Szczepański, Dariusz Meller i Dariusz Łubkowski. Uczestnicy festiwalu mogli podziwiać obrazy Ludwiki Hałat oraz prace sekcji plastycznej ChOK.
  Gościem specjalnym święta bibliotekarzy i książki była Barbara Bursztynowicz, która prezentowała swoją książkę „Jak w życiu. Felietony”. Na scenie wystąpił chełmżyński kabaret „Teraz My” ze skeczem pt. „ O książce i bibliotece na wesoło”. Na zakończenie ze świetnym koncertem wystąpiła Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta pod kierunkiem Jacka Kałamarskiego.
Wystawa Ludwiki Hałat

Piękno polskich kwiatów, pejzaże i baletnicę można podziwiać w Galerii pod Ratuszem, a wszystko za sprawą malarki Ludwiki Hałat
Ludwika Hałat ma dwie pasje, które umilają jej życie pielęgnację pięknych kwiatów i uwiecznianie ich na płótnie.
Pani Ludwika Hałat to niezwykle ciepła, sympatyczna i skromna osoba. Od wczesnej młodości marzyła o malowaniu, lecz obowiązki zawodowe nie pozwalały na oddanie się wymarzonej pasji. Głównie na emeryturze pani Ludwika oddała się twórczości artystycznej.
Jak twierdzi malowanie chodziło za nią przez całe życie, już od wczesnej młodości.  Na początku pani Ludwika i nie przywiązywała do tego  większej wagi, ale zawsze mówiła, że kiedyś będzie malować. To marzenie dojrzewało długo, aż i w końcu zaowocowało pięknymi i pracami. Ludwika Hałat maluje już od 30 lat.
- Malowanie bardzo mnie absorbuje, czasem oddaję się temu bez reszty, chociaż mam również czasem przesyt doznań artystycznych – przyznaje malarka - Wówczas odkładam pędzle i idę do ogródka.
Najwdzięczniejszym obiektem do uwieczniania jest, zdaniem malarki, natura, głównie kwiaty i krzewy ozdobne. Swoje obrazy pokazywała wraz z innymi lokalnymi artystami na wystawach. Część obrazów zdobi dom pani Ludwiki, część powędrowała do znajomych i rodziny.
- Jak gdzieś pojadę i coś zaobserwuję, to często udaje mi się to wiernie odtworzyć. Najczęściej są to kolorowe kwiaty. Często też korzystam z gazet i pocztówek, bo można w nich znaleźć wdzięczny materiał do przelania na płótno. Najlepiej czuję się, malując naturę. To sprawia mi naprawdę wiele przyjemności - zapewnia Ludwika Hałat.
Drugą pasją malarki jest praca w ogródku i pielęgnacja kwiatów. Na lato artystka zamyka swoją pracownię i zajmuję się tym, co  lubi najbardziej, czyli kwiatami.
- Jak jest ciepło, to dzień zaczynam od wizyty w ogrodzie - mówi Ludwika Hałat. - Patrzę, czy coś się nie uszkodziło.
Pani Ludwika miała swoją wystawę w bibliotece kilka lat temu, ale twórczość artystki cały czas rośnie i dojrzewa. Nasza biblioteka wyszła z propozycją kolejnej wystawy. Tym razem z cyklu „Pasje mieszkańców Chełmży”. Wystawa autorska nosi nazwę „Ludwika Hałat i jej obrazy”. Wystawę uroczyście otwarto w miniony wtorek w Galerii pod Ratuszem. Obrazy Ludwiki Hałat będzie można zobaczyć na jutrzejszym festiwalu książki, o którym piszemy na stronie drugiej. Prace Ludwiki Hałat po zakończonym festiwalu można będzie obejrzeć w bibliotece miejskiej na specjalnej wystawie poświęconej artystce.

„KU POKRZEPIENIU SERC” 
- powiatowy konkurs krasomówczy

Rok 2016 zostały ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży, przy współpracy z gminnymi bibliotekami publicznymi, zorganizowała powiatowy konkurs krasomówczy „Ku pokrzepieniu serc”. Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży twórczością Henryka Sienkiewicza, a także rozbudzenie zamiłowania do pięknego, sugestywnego mówienia. Impreza adresowana była do uczniów szkół gimnazjalnych powiatu toruńskiego. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu wypowiedzi przygotowanej na podstawie wybranego fragmentu trylogii Henryka Sienkiewicza. Powiatowy finał konkursu odbył się 16 listopada br. w Bibliotece Samorządowej w Zelgnie. W klimatycznie przygotowanej sali młodzi krasomówcy pokazali swoje umiejętności. Ich wystąpienia pozwoliły słuchaczom przenieść się w czasie, a barwne i sugestywne wypowiedzi podsuwały wyobraźni sceny z udziałem bohaterów trylogii. Po przerwie, w czasie której gospodarze zapewnili poczęstunek i umożliwili zwiedzenie biblioteki w Zelgnie oraz Pracowni rękodzieła ludowego i artystycznego „Malwa”, nastąpiło ogłoszenie wyników. Równorzędne I miejsca zdobyli: Liwia Wilczewska z Gimnazjum w Pluskowęsach oraz Konrad Winogrodzki, uczeń Gimnazjum w Złejwsi Wielkiej. Ex aequo przyznano także II miejsca; zajęły je Julia Piwnicka z Gimnazjum w Czernikowie i Magdalena Wurm z Gimnazjum w Cierpicach. III miejsce zdobyła Agata Wiśniewska, uczennica Gimnazjum w Pluskowęsach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Toruniu.
Przez wieki w trudnych dla Polaków chwilach twórczość Sienkiewicza dodawała sił, jednoczyła i przynosiła nadzieję. Z kart trylogii, nazywanej powieścią „ku pokrzepieniu serc”, możemy uczyć się prawdziwego patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny. Konkurs krasomówczy w Zelgnie pokazał, że mimo upływu czasu także, dzisiaj słowa powieści Henryka Sienkiewicza budzą dumę narodową, dostarczają refleksji nad zawiłą historią ojczyzny i przynoszą chwile wzruszenia losami jej bohaterów.
Magia starej fotografii

Stare zdjęcia, osnute mgiełką tajemnicy, mają w sobie wyjątkową moc. Przykuwają uwagę, zatrzymują w czasie. Przechowywane w domowych albumach najczęściej znane są tylko w rodzinnych kręgach. Bywa też tak, że tylko najstarsi domownicy znają historie na nich uwiecznione.
Aby zainspirować do bardziej dociekliwego przeglądania rodzinnych albumów Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży ogłosiła konkurs na opowieść pt. „Magia starej fotografii”. Celem konkursu było ocalenie od zapomnienia ludzi i zdarzeń, utrwalonych na starych fotografiach oraz zdobycie niepublikowanych informacji o przeszłości naszego regionu. Podsumowanie konkursu odbyło się 8 grudnia 2016 r. w bibliotece w Chełmży. I nagrodę zdobyła Monika Rykaczewska – za opowieść o wojennych losach trzech braci pt. „Najlepsza broń”. II nagrodę otrzymała Barbara Kłosińska - Weckwerth - za pracę pt. „Magia ślubnej fotografii”, ukazującą mieszkańców gminy Wielka Nieszawka w pierwszej połowie XX wieku. III nagrodę zdobyła Julia Kowalewska za opowiadanie o dzieciństwie syna młynarza pt. „Młyn”. IV miejsce zajęła Halina Dąbrowska za pracę opisującą wizyty kardynała Stefana Wyszyńskiego w parafii w Cierpicach pt. „Niepowtarzalne odwiedziny”. Jury przyznało także nagrody za zaangażowanie w popularyzację konkursu dla bibliotek publicznych w Zelgnie, Skąpem, Małej Nieszawce i Chełmży.
Nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Toruniu wszystkim uczestnikom konkursu wręczyli Jerzy Czerwiński – Burmistrz Miasta Chełmży i Jan Krajewski – Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Toruniu.
Stare fotografie uwieczniają dawno minione chwile i mają swój wyjątkowy urok. Jednak same w sobie nie tworzą historii. Za sprawą uczestników konkursu mogliśmy poznać niesamowite opowieści osnute wokół starych zdjęć. Amerykańska pisarka Susan Sontag pisała, że siła fotografii tkwi w tym, że przenosi przeszłość w przyszłość. Słowa te trafnie wpisują się w ideę konkursu. Pamięć o tym co przeminęło jest bezcenna głównie dlatego, że możemy przekazać ją następnym pokoleniom.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego