Wydarzenia - strona pimbp

Przejdź do treści
41. Dni Chełmży - Chełmżyński Festiwal Modelarski

Podczas trwania tegorocznych Dni Chełmży, mieszkańcy mogli wziąć udział w Chełmżyńskim Festiwalu Modelarskim oraz Minizlocie Pojazdów Militarnych. Jak wyglądały spotkania i jak dobrze bawili się ich uczestnicy można zobaczyć na poniższych zdjęciach

41. Dni Chełmży -,,Motoserce"

Prawdziwe serca mogliśmy spotkać na Bulwarze 1000-lecia, były to  serca mieszkańców Chełmży, którzy wzięli udział w akcji krwiodawstwa.
41. Dni Chełmży -„Chełmża w legendzie”

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Prejsa- Filia dla Dzieci  i Młodzieży w Chełmży zorganizowała konkurs plastyczny z okazji XLI Dni Chełmży 2021. Konkurs plastyczny przeznaczony był dla dzieci i młodzieży od 7- 19 lat. Zadaniem uczestników konkursu było zobrazowanie legend i podań o naszym mieście. Technika pracy była dowolna w formacie A3. Lista osób nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się poniżej w załączniku PDF
 

Lista nagrodzonych w konkursie Chełmża w legędzie

41. Dni Chełmży -"Ilustrowane dzieje Chełmży"

41 Dni Chełmży dobiegły końca. Organizowane imprezy są już wspomnieniem. Oto krótka fotorelacja ze spotkania z autorami książki "Ilustrowane dzieje Chełmży" panem Piotrem Bireckim  i panem Marcinem Seroczyńskim, które odbyło się w minioną sobotę  w Wieży Ciśnień.

41. Dni Chełmży - Chełmżyńska Grupa Motocyklowa „Łoza”
 

Za sprawą Chełmżyńskiej Grupy Motocyklowej „Łoza” na Rynek w Chełmży trafiły prawdziwe motocyklowe perełki, które mogli podziwiać mieszkańcy miasta.

41. Dni Chełmży – Turniej Łuczniczy
 

Podczas Turnieju Łuczniczego mieszkańcy miasta rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, junior i senior. Swoich sił można było spróbować w konkurencjach tarczowych oraz 3D. Puchar Burmistrza trafił do Igora Chmielewskiego w kategorii dzieci, Wiktorii Szymańskiej w kategorii junior oraz Michała Szatkowskiego w kategorii senior.


Powiatowy konkurs interpretacji wierszy
„Banialuki do zabawy i nauki” rozstrzygnięty!
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży, wspólnie z gminnymi bibliotekami publicznymi powiatu toruńskiego, organizuje cykliczny konkurs interpretacji wierszy skierowany do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, ograniczenia związane z pandemią wymusiły przeprowadzenie konkursu w formie on-line. Uczestnicy nagrali krótkie filmiki z interpretacją wybranego wiersza i przesłali je do najbliższej biblioteki gminnej. Najciekawsze nagrania z etapu gminnego zakwalifikowały się do powiatowego finału.
Nagrane interpretacje pokazały wysoki poziom dziecięcych wystąpień. Mali artyści wykazali się kreatywnością i zdolnościami aktorskimi. Widoczne było też zaangażowanie rodziców. Jurorzy podkreślali trafione, dostosowane do wrażliwości i wieku dziecka wybory wierszy, piękne i różnorodne scenografie, przemyślane użycie rekwizytów i kostiumów. Komisja nie miała łatwego zadania, niemniej jednak po burzliwej naradzie wytypowała zwycięzców.  I miejsce zdobyła: Kaja Janowska ze SP w Lubiczu Górnym. Trzy równorzędne II miejsca zajęli: Igor Mętel ze SP w Łysomicach, Anna Piasecka ze SP w Złotorii oraz Maja Pilewska ze SP w Łysomicach. Dwa równorzędne III miejsca zajęły: Aleksandra Sarnacka ze SP w Złotorii i Maja Stankiewicz ze SP w Zelgnie. Ponadto Jury przyznało dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Amelia Boczek ze SP nr 5 w Chełmży i Stanisław Czapski ze SP w Turznie.
 Poezja dziecięca uczy i bawi pokolenia małych czytelników. Udział w konkursie interpretacji stwarza okazję do poznania literatury i poetów, pozwala wczuć się w sytuacje i przeżycia innych ludzi, wspomaga rozwój wyobraźni, wzbogaca słownictwo, uczy pięknej, poprawnej mowy. Inscenizacje wierszy są rodzajem zabawy twórczej, która jak pokazują nagrania, przynosi małym artystom wiele radości.

Narodowe Czytanie

Młode chełmżyńskie aktorki: Kornelia Jędzura, Amelia Talarek, Aleksandra Jarzemska, Zuzanna Rygielska pod kierunkiem pani Magdaleny Gałuszki w niezwykle klimatycznej scenerii wieży ciśnień przeniosły wszystkich przybyłych gości w świat pani Dulskiej i jej rodziny. Teatralna i zarazem ciśnieniowa scena okazała się znakomitym miejscem ożywiania kultury w naszym mieście. Podziękowania dla aktorek wręczył Jerzy Czerwiński burmistrz Chełmży w towarzystwie Artura Stankiewicza dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Prejsa w Chełmży. Była to również okazja do zdobycia pamiątkowej pieczęci oraz zakładek do książek, przygotowanych na to spotkanie przez panie bibliotekarki. Poniższe zdjęcia są wspomnieniem jubileuszowego dziesiątego Narodowego Czytania w Chełmży. Tym razem czytaliśmy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Fot. M. Seroczyński

Spacer po Miejskiej Izbie Muzealnej

Nagroda marszałka trafia do Chełmży - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2021

Taka niespodzianka w Tygodniu Bibliotek! Wśród 12 wyróżnionych bibliotekarzy z całego województwa znalazła się nasza koleżanka Mirosława Lechniak. Do nagrody marszałka województwa kujawsko-pomorskiego panią Mirosławę nominowała Książnica Kopernikańska w Toruniu, za co serdecznie dziękujemy. To ogromne wyróżnienie również dla naszej instytucji, a zarazem zaszczyt, że możemy pracować z tak kompetentną i doświadczoną bibliotekarką. Serdecznie gratulujemy!.
Spacer po Miejskiej Izbie Muzealnej

Zajęcia plastyczne odsłona druga
"Lato, lato wszędzie. Zwariowało, oszalało moje serce" (...), haha, bo miała być wiosna, a jest...  Nam to oczywiście nie przeszkadza, nic a nic, kochamy słońce. Poza tym u nas prace na wysokościach, bo oto przemierzamy szczyty... sztuki i... jak zawsze mam przyjemność robić to w doborowym towarzystwie niezastąpionych młodych twórców z sekcji plastycznej CHOK. Poniżej, mini galeryjka zaprezentuje Wam prace grupy młodzieżowej. Obecne są tu trzy tematy: "Martwa natura z fotelem", "W pokoju" (tu za rękę prowadziło nas malarstwo modernistyczne) oraz "Wnętrze" (gdzie nasze artystyczne zmysły wiodło malarstwo współczesne). Życzę Wam przyjemności w odbiorze oraz pięknego dnia.


Powiatowy konkurs „Nie lękajcie się!” rozstrzygnięty!
 
 
    Postać Jana Pawła II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i świata. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą wskazywał światu, jak życie czynić bardziej ludzkim.
 
  Dla nas Polaków jest to postać wyjątkowa. Wspominamy chwile, jakie przeżywaliśmy w czasie niezapomnianych pielgrzymek Ojca Świętego  do Polski, z którą jak powtarzał „nigdy nie mogło rozstać się moje serce”.
 
  Dla uhonorowania Jego pamięci  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży, wspólnie z gminnymi bibliotekami publicznymi powiatu toruńskiego, zorganizowała konkurs literacki na wspomnienia związane z Papieżem Janem Pawłem II. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią konkurs przeprowadzony został za pośrednictwem sieci internetowej.
 
   Po przeczytaniu wszystkich prac jury konkursu postanowiło przyznać jedna nagrodę główną oraz trzy wyróżnienia. Nagrodę Główną zdobyła Bronisława Masłowska z Małej Nieszawki za pracę pt. „Nie zapomnę”. Wyróżnienia otrzymały: Barbara Kłosińska – Weckwerth z Cierpic za wspomnienie pt. „Pierwsza wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce”, Elżbieta Ofiara z miejscowości Rzęczkowo za pracę pt. „Moja pamięć o Janie Pawle II” oraz  Krystyna Wolak z Dźwierzna za tekst pt. „Orędownik pokoju”.
 
  Według Jury na wartość prac wpłynęło duże zaangażowanie uczestników konkursu. Prace literackie zawierały wiele,  często bardzo osobistych, przemyśleń i refleksji. Jury zwróciło też uwagę na ciekawe  fragmenty zawierające realia historyczne i społeczne tamtych czasów.
 
   Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Toruniu zostały wręczone laureatkom w bibliotekach publicznych powiatu toruńskiego.
Nie Śmiecimy - Sprzątamy - Zmieniamy

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Prejsa - Filia dla Dzieci i Młodzieży w Chełmży zorganizowała konkurs plastyczny z okazji Sprzątania Świata 2019. Konkurs plastyczny przeznaczony był dla dzieci i młodzieży od 6-16 lat. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej na w/w temat. Technika pracy była dowolna. Prace oceniane były w czterech kategoriach wiekowych: I kategoria przedszkolacy, II kategoria klasy I-III, III kategoria klasy IV-VI, IV kategoria klasy VII-VIII. Podsumowanie konkursu odbyło się w dn. 27.09.2019 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Prejsa. Na konkurs ogółem wpłynęło 79  prac plastycznych.
Komisja Konkursowa w składzie: Beata Niedziałkowska - przewodnicząca - nauczyciel plastyk w Szkole Podstawowej w Zelgnie, Barbara Kicińska - kierownik Filii dla Dzieci i Młodzieży, Mirosława Lechniak - instruktor d.s. bibliotek publicznych powiatu toruńskiego,  po zapoznaniu się i obejrzeniu prac plastycznych przyznała nagrody i wyróżnienia:
w I kategorii wiekowej grupa przedszkolna: Wyróżnienia: kl. „0” i Punkt Przedszkolny Zespół Szkół im. Unii Europejskiej, Niepubliczne „Małe Przedszkole” Grupa 5-6 latków opiekun Edyta Malinowska, Grupa „Pszczółki” Przedszkole Miejskie nr 1 w Chełmży Opiekun: Jolanta Grugel i Katarzyna Blangiewicz, Kacper Wiśniewski „Małe Przedszkole”, Agata Pawlak „Małe Przedszkole”  w II kategorii wiekowej klasy I-III - I miejsce: Antonina Makuracka SP nr 5 kl. II b, Marcelina Radtke SP nr 5 kl. II b, Filip Węgrzyn  SP nr 5 kl. II b, Julia Wiśniewska  SP nr 5 kl. II b, Filip Vacek kl. III a SP nr 5, Iga Bogdanowicz SP nr 5 kl. II b, Agata Piotrowska  SP nr 5 kl. II b, Maciej Szponikowski SP nr 5 kl. II b - II miejsce: Marcel Bagiński SP nr 5 kl. II b, Aleksander Kick  SP nr 5 kl. II b, Maciej Rosek I a SP nr 2, Jakub Okoński  SP nr 5 kl. III a, Zofia Grugel kl. II b SP nr 2 III miejsce: Nadia Wilisowska SP nr 2 kl. I a, Miłosz Szajda SP nr 2 kl. I a, Bartosz Głaszcz SP nr 5 kl. II b, Paweł Sołtysiński SP nr 5 kl. II b, Nikodem Zielaskowski SP nr 5 kl. II b, Maciej Mieszczański SP nr 5 kl. III a - w III kategorii wiekowej klasy IV- VI Wyróżnienia: Katarzyna Lis kl. IV SP nr 3, Michał Rosek  kl. V b SP nr 2, Olga Kannenberg  kl. V a SP nr 3.
Nagrody ufundował Urząd Miasta Chełmży. Laureaci konkursu plastycznego otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania osobom biorącym udział w konkursie oraz ich opiekunom.
BIBLIOTEKA UCZESTNICZY W PROGRAMACH:
Wróć do spisu treści