Bajkowe Poranki - strona pimbp

Przejdź do treści
W Filii dla Dzieci i Młodzieży i  w każdy wtorek i piątek od godz. 10.00 - 12.00 odbywają się „Bajkowe Poranki”. Są to zajęcia biblioteczne dla dzieci w wieku przedszkolnym, prowadzone w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Celem spotkań jest zapoznanie dzieci z klasyką literatury polskiej i obcej oraz rozbudzenie miłości do książek.
Książka jest bardzo ważnym elementem w procesie wychowania i edukacji  dziecka już w bardzo wczesnym okresie życia. Oprócz emocjonalnego aspektu, kontakt z literaturą ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka. Głośne czytanie od pierwszych dni życia buduje u dziecka trwałe skojarzenie czytania z poczuciem bezpieczeństwa, przyjemności i więzi z najbliższymi.  Dzięki temu książka staje się na zawsze potrzebą i radością dziecka.
Szczególne miejsce wśród książek dla dzieci zajmują bajki i baśnie. Dzieci bardzo głęboko przeżywają ich treść i identyfikują się z jej bohaterami. Ten rodzaj literatury nie tylko przenosi je w świat fantazji, ale umożliwia także przekazywanie pewnych wartości wychowawczych.  
Podczas „bajkowych spotkań” po czytaniu książek jest czas na omówienie i analizę utworu, a następnie na zajęcia plastyczne związane z poznanym tekstem. Dzieci uczą się  różnych technik plastycznych, takich jak: kolorowanki, wydzieranki, malowanie farbami, lepienie z plasteliny.  
Aby uatrakcyjnić  spotkania najmłodszych użytkowników biblioteki, zostały one wzbogacone o zabawy ruchowe, podczas których grupa integruje się i uspołecznia.
Uczestnicy „Bajkowych Poranków” aktywnie biorą udział w różnego rodzaju imprezach czytelniczych, prezentując wierszyki i piosenki np. z okazji: Dnia babci i dziadka, Dnia mamy i taty, spotkań wigilijnych, uroczystego zakończenia roku szkolnego. Z okazji Dnia dziecka, Mikołaja czy balu karnawałowego oraz wizyty zajączka czeka na milusińskich zawsze przyjemna, nie tylko słodka niespodzianka.  W październiku uroczyście obchodzimy urodziny Kubusia Puchatka, Tydzień dobroci dla zwierząt, a w listopadzie święto Niepodległości, Dzień pluszowego misia i Andrzejki.
Spotkania najmłodszych w bibliotece nie tylko wprowadzają dzieci w zaczarowany świat baśni, ale uczą je właściwych postaw proekologicznych, miłości do ojczyzny, szacunku do rodziców i dziadków, poszanowania książki. Dzieci poznają dzięki nim polskie tradycje i zwyczaje.  
Wraz z zakończeniem roku szkolnego uroczyście  żegnane są dzieci, które odchodzą do przedszkola czy „zerówki”. Otrzymują one pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w „Bajkowych Porankach” oraz upominki, najczęściej w postaci książeczek.
BIBLIOTEKA UCZESTNICZY W PROGRAMACH:
Wróć do spisu treści