Cudnik Kamila - W cieniu twierdzy - strona pimbp

Przejdź do treści
W cieniu twierdzy

 Lubimy czytać opowieści, których akcja rozgrywa się w miejscach, które znamy. Stąd popularność wielu autorów, którzy umiejętnie wplatają losy swoich bohaterów w znane i lubiane zakątki naszych miast, miasteczek i regionów Polski. Jednak Kamila Cudnik w swojej trylogii "W cieniu twierdzy", "Rytuał" i "Oczy małej dziewczynki" podniosła poprzeczkę wyżej i przywołuje obraz Torunia i jego okolic sprzed 1oo lat.
 
 Dzięki temu mamy okazję nie tylko przespacerować się ulicami Twierdzy Toruń, z jej specyficzną atmosferą pruskiego bastionu, położonego tuż przy granicy z zaborem rosyjskim, ale także przyjrzeć się trudnej sytuacji, w jakiej znajdowali się  wtedy żyjący tu Polacy, od ponad stu lat walczący bezskutecznie o odzyskanie niepodległości. Historyczne miasto i polityką są tu barwnym tłem dla historii dwojga młodych ludzi – pruskiego oficera po przejściach, który trafił do nadgranicznej Twierdzy jak na zesłanie oraz polskiej ziemianki ze zubożałego rodu. Relacja między nimi od początku jest pełna napięcia, ponieważ Walter von Offenberg kupuje majątek, który rodzina Luizy Zagórskiej straciła w wyniku niegospodarności jej ojca oraz restrykcji wprowadzanych przez zaborcę. Dziewczynie trudno jest się z tym pogodzić. Wkrótce, podczas nocy świętojańskiej, w sąsiadujących z posiadłością Offenberga ruinach zamku w Złotorii dochodzi do brutalnej zbrodni. Rozpoczyna się śledztwo, a Autorka do historycznego tła oraz wyrazistych postaci dorzuca wątek kryminalny, który stawia przed czytelnikiem kolejne pytania i wątpliwości.
 
  Autorka z łatwością wprowadzania nas w świat swoich bohaterów i angażuje emocjonalnie. Z dreszczem emocji śledzimy postępy śledztwa, drżymy o losy bohaterów, podziwiamy brawurowe akcje konspiratorów, przeżywamy wątpliwości co do intencji polskiego hrabiego, który staje się konkurentem von Offenberga o względy Luizy Zagórskiej i zastanawiamy się jakie szanse ma związek Polki i pruskiego oficera w tak trudnych czasach i tak skomplikowanym społeczeństwie. Temperaturę akcji podnoszą kolejne ofiary, kłamliwe donosy, pożary i porwania. Jak to wszystko mieści się w zaledwie trzech tomach powieści? Sprawdźcie sami! Polecamy!
 
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
BIBLIOTEKA UCZESTNICZY W PROGRAMACH:
Wróć do spisu treści