Rodzina Skańskich - strona pimbp

Przejdź do treści



Rodzina Skańskich
    Rodzina Skańskich, utrwaliła się w historii Chełmży m.in. za sprawą prowadzonego w latach 1892-1992 zakładu szklarskiego przy ul. Chełmińskiej 6.
 
    Założycielem firmy był urodzony w 1882 r. Jan Skański, który z rodzicami mieszkał przy ul. Szewskiej 39. Ojciec jego dzierżawił nieistniejące już dzisiaj jezioro Miałkusz. Jan zajmował się handlem, sprzedawał głównie dewocjonalia na odpustach. Później na miejscu małego budynku wybudował kamienicę przy ul. Chełmińskiej 8, otwierając dom towarowy. W sklepie znajdował się dział pasmanterii, instrumentów muzycznych wraz z popularnymi już patefonami i gramofonami. Sprzedawano obrazy oprawiane w warsztacie szklarskim, znajdującym się na zapleczu. W pracach sklepu i warsztatu pomagały dzieci. Synowie Alojzy i Feliks, kupili w 1927 r. dwie sąsiednie kamienice, przy ul. Chełmińskiej 6 i ul. Bł. Juty 3. Bracia uruchomili dwa sklepy: Alojzy sklep z dewocjonaliami i warsztat szklarski, Feliks sklep muzyczny i z artykułami szkolnymi.
 
    Alojzy Skański był przedstawicielem drugiego pokolenia  zajmującego się szklarstwem. W czasie II wojny światowej czasowo okupant skierował go jako inwalidę wojennego z I wojny światowej do robót w Kolonii na terenie Niemiec. Na ten czas sklep i zakład przejęła żona Leokadia, posiadająca praktykę zawodową i przedwojenną szkołę handlową. Po powrocie z wojny mąż kontynuował pracę w warsztacie do chwili śmierci w 1952 r. na dwa lata szklarnia przechodzi w ręce Leokadii, która od 1954 r. prowadziła ją z synem Janem. W dewocjonalia i różne gatunki szkła zaopatrywano się głównie na Śląsku i w Poznaniu. Samodzielnie warsztat prowadził Jan II Skański od chwili śmierci matki w 1972 r., rozszerzając zakres usług o szlifierstwo i produkcję luster.
 
   Na stulecie firmy Jan zorganizował okolicznościową wystawę w witrynie sklepowej. Po kilku miesiącach zakład zamknięto, głównie ze względów ekonomicznych. Zdążył jednak wykształcić w tym zawodzie przedstawiciela czwartego pokolenia szklarzy w rodzinie Pawła Żywiczyńskiego, wnuka Marii – siostry Alojzego. Paweł Żywiczyński prowadził zakład szklarski przy. ul. Bł. Juty.
BIBLIOTEKA UCZESTNICZY W PROGRAMACH:
Wróć do spisu treści